-

an24

Wracamy do naszego dziedzictwa

Pierwsze słowa Prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone w Pułtusku, na zamku w Domu Polonii, po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów prezydenckich: Niech żyje Polska
W myśl Konstytucji RP najważniejsze uprawnienia Prezydenta RP dotyczą: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa państwa i obronności państwa. Prezydent stoi też na straży suwerenności oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium. 
Warto chwilę poświęcić kilka zdań miejscu, gdzie Prezydent Andrzej Duda postanowił oczekiwać na pierwsze sondażowe wyniki wyborów. Symbolika jest tu też interesująca. 
Pułtusk, w przeszłości jedno z najbogatszych miast I Rzeczypospolitej. Znajduje się tam najdłuższy rynek brukowy w Europie. Dawna siedziba (biura - przedstawicielstwa) wielu faktorii gdańskich, dawny zamek biskupów płockich, centrum kasztelani pułtuskiej. Z tym miejscem wiąże się pochodzący z 1080 r. złoty kodeks pułtuski. 
W przeszłości tytuł książę pułtuski nosił m.in. biskup wrocławski i płocki Karol Ferdynand Waza (syn Króla Zygmunta III Wazy i Konstancji Habsburżanki) - zwolennik twardej polityki i zdecydowanych kroków w zakresie stłumienia powstania Chmielnickiego. Jego kandydaturę na Króla Polski popierał m.in. Jerema Wiśniowiecki. Ten tytuł też nosił Michał Jerzy Poniatowski herbu Ciołek - ostatni (od 1784) prymas I Rzeczypospolitej oraz wszyscy biskupi płoccy. 

Obecnie jest to ponad dwudziestotysięczne miasto powiatowe. Znajduje się tam Dom Polonii. W tym miejscu bije w Polsce serce Kresów. Serce Polaków i Polek z całego świata, serce diaspory polskiej. 

To w Domu Polonii w Pułtusku od kilku lat pielęgnowana jest tradycja Rzeczypospolitej Obojga Narodów - Dzień Tradycji Rzeczypospolita. Kultywowana tradycja i pamięć wygranej bitwy 12 września 1683 pod Wiedniem Króla Jana III Sobieskiego z Imperium Osmańskim. Wygranej katolicyzmu z islamem oraz banków związanych z Rzymem a nie Londynem. Tradycja husarii polskiej. Tam odbywa się też Finał Polskiej Ligi Husarskiej. 

W Pułtusku też w listopadzie 2013 roku, po dwóch latach rządzenia koalicji PO/PSL, swojej drugiej kadencji zrobił podsumowanie na rynku pułtuskim Premier Donald Tusk - późniejszy Przewodniczący Rady Europejskiej. 

I właśnie w tym symbolicznym miejscu Prezydent Andrzej Duda organizuje wieczór wyborczy, czyli wygłoszenie swoich pierwszych słów, zdań po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników, wyznaczających kierunek swojej prezydentury. Wielce prawdopodobne, że pierwszych słów i zdań, jako dalszy Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. 

Wybór Prezydenta Andrzeja Duda na drugą kadencję jest niezwykle ważny i istotny w dobie kiedy Pax Americana, Pax Britannica i Kant wypełniony Lutrem mówią całemu światu na czym będzie polegała ich polityka w najbliższych latach. 
W tle mamy już otwartą wojnę Locke w wydaniu republikanizmu protestanckiego z Konfucjanizmem. Mamy też ciągle silne militarnie (lepiej uzbrojone, wyższy poziom technologiczny) w stosunku do Rzeczypospolitej samodzierżawie wypełnione prawosławiem. 
Prezydent Donald Trump podkreśla wielokrotnie, że najważniejsze są interesy Pax Americana i wyłącznie to się liczy. Żądanie prowadzenia tak swojej polityki, tak jak Pax Americana tego chce. Co najmniej sugerowanie, że jak nie będziemy zachowywać się jak oczekujemy, podejmować decyzji zgodnych z naszymi interesami, to będziecie naszymi wrogami. 
Tak samo zachowuje się kolektywizm ubrany w Kanta wypełnionego Lutrem, grążąc sankcjami politycznymi i finansowymi a w konsekwencji gospodarczymi np. za rzekomy brak praworządności. 
Brexit w wykonaniu Pax Britannica też był podyktowany wyłącznie interesami i celami wynikającymi z doktryny politycznej tego imperium morskiego.
Od wewnątrz państwa, Andrzej Duda jest pierwszy prezydent, który zrealizował w zdecydowanej większości, w aspekcie społecznym swój program wyborczy. Setki miliardów złotych popłynęły do społeczeństwa na skalę masową. Nie zawaliło to finansów państwa, nie wywołało inflacji czy hiperinflacji. To jest wyznacznik dla przyszłych prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Andrzej Duda ciągnął swoją kampanię bardzo dobrą erudycją, płynnością wypowiedzi, posiadaniem cech przywódcy tłumu. 
Mimo wszystko, społeczeństwo doceniając to wszystko, co Prezydent Andrzej Duda w ciągu tych 5 lat zrobił dobrego dla Polaków, Polek i Polski, tym razem stanęło za prezydentem. 
Dzięki wysokiej frekwencji prezydent uzyskał dużą legitymizację swojej władzy. Symbolika, podobnie jak gesty i i słowa mają w dyplomacji swoją wymowę i wagę. Są przekazem, komunikowaniem się, przedstawianiem swoich oczekiwań. Przygotowaniem gruntu. W polityce symbole są bardzo ważne. 
Pierwszym zwrotem prezydent bez wątpienia wysyła sygnał Kantowi wypełnionemu Lutrem w związku z jego koncepcjami państwa europejskiego, pod szczytnym hasłem - szybszej integracji. Do wewnątrz i na zewnątrz prezydent wszystkim zakomunikował, co będzie dla niego najważniejsze - interes Polski. 
Dobór miejsca na wieczór wyborczy, to wysłanie sygnału naszym sąsiadom, Pax Americana, Konfucjanizmowi, samodzierżawiu wypełnionemu prawosławiem, kantyzmowi i Pax Britannica. Prezydent po wizycie w Waszyngtonie wie doskonale na czym już stoi. Zdaje sobie doskonale sprawę, że Oni znają lepiej historię Polski (podobnie jak Konfucjanizm, Pax Britannica, Kantyzm), niż obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ stosowali ją wobec nas, kształtowali i formatowali przekaz. 
Więc Pax Americana, czy jej się podoba czy nie będzie musiała sięgnąć głębiej do swojej globalnej drukarni dolara. Inaczej będzie po imperium. 
Rozpoczyna się nasz powrót do dziedzictwa, do naszej tradycji, do republikanizmu wypełnionego personalizmem.



tagi:

an24
12 lipca 2020 22:46
37     2658    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

BTWSelena @an24
12 lipca 2020 23:48

Plus należy się panu tylko i wyłącznie za piękny optymizm.Ten powrót do dziedzictwa ,do naszej tradycji,będzie baaardzo długi,a z pewnością nie będzie wypełniony personalizmem....Zbyt wiele potężnych banksterów wtyka nosa do polskich spraw i wprost nakazuje Rządzącym robić to czego powinni się wstydzić. I faktem jest,ze wiele setek miliardów popłynęło do polskiego społeczeństwa i nie wywołało to inflacji,hiperinflacji,czy bankruta. Lecz jest w tym coś co wywołuje to, uczucie niepokoju. O czym MY jako Obywatele nie wiemy?.....W/g sondaży pan Duda o mały włos wygrywa ze słupem w ostatniej chwili podstawionym... Czyli w czym wyborcy są niedoinformowani...czy to stan umysłu,czy chęć odmiany ?

zaloguj się by móc komentować

an24 @BTWSelena 12 lipca 2020 23:48
12 lipca 2020 23:51

Bez personalizmu nie będzie powrotu do dziedzictwa. A bez tego skończymy jak II RP. Im wszędziej republikanizmu w aspekcie politycznym gospodarczym i społecznym, tym lepiej dla każdego z nas, dla państwa polskiego, dla budowania wokół nas wspólnoty. 

zaloguj się by móc komentować

an24 @BTWSelena 12 lipca 2020 23:48
12 lipca 2020 23:54

Jeżeli w społeczeństwie mamy około 50% tych co popierają stan wojenny wprowadzony przez towarzysza Jaruzelskiego i ok. 50% tych, co uważają stan wojenny za wielkie zło. To decyduje mobilizacja w tej polaryzacji: czyli warto przeprowadzić dokładne badania ilu z nich chodzi na wybor i jak głosują. 

zaloguj się by móc komentować

onyx @an24 12 lipca 2020 23:51
13 lipca 2020 00:07

W. Frasyniuk czuje pismo nosem:

"W kampanii przed drugą turą Frasyniukowi zdecydowanie zabrakło odwoływania się Trzaskowskiego do emocji oraz wartości, które są ważne dla wolnych społeczeństw. – To był straszny błąd Trzaskowskiego. Mam wrażenie, że jest to potworne obciążenie Platformy, która intelektualnie jest po prostu pusta i to było widać w kampanii – przekonuje Władysław Frasyniuk."

https://www.onet.pl/informacje/onetwroclaw/frasyniuk-komentuje-sondazowe-wyniki-drugiej-tury-wyborow-prezydenckich/j4hc1yx,79cfc278

Opozycja ideowo postprlowska nie ma się do czego odwoływać by przekonać rosnący elektorat A. Dudy. Pytanie co z tym wszystkim zrobi teraz PiS by mieć zaplecze na kolejne wybory?

 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @an24 12 lipca 2020 23:54
13 lipca 2020 00:28

A ja myślę,że nie tędy droga szanowny panie...Nawigatorzy,czy komentujący są raczej w tym wieku (za małymi wyjątkami),że pamiętają stan wojenny i generała.Tylko wie pan ilu tak naprawdę wiedziało po co jeździł generał do USA na rozmowy z Rockefellerem i co tam ustalali,lub co tak naprawdę działo się w Magdalence i okrągłym mebelkiem?... Oddawaliśmy głosy na za przeproszeniem "palantów",którzy wypięli się na nas i Polskę...A dla młodych to już zupełnie abstrakcja ,zajęci kredytami,walką o lepszą kasę --połykają z portali papkę medialną,lub z brukowej prasy wydawanej przez zagranicznych" inwestorów".I tutaj trzeba coś zmienić...na litość boską...bo takie badania nic nie dadzą,przynajmniej dla mnie jest to oczywiste....

zaloguj się by móc komentować

an24 @BTWSelena 13 lipca 2020 00:28
13 lipca 2020 00:45

Młodzi mają rodziców, i te kwestie wynoszą też z tego domu, w formie rodzinnego przekazu. Mają zajomych w miejscach pracy, którzy też mają rodziców. To ciagle ma duże znaczenie. Nie przypadkowo nikt takiego badania nie przeprowadza. 
Nie sądzę, aby rodzice im nie mówili, że kiedyś to pisali podania o mieszkanie i władza im te mieszkania dawała. Teraz mają kredyty na mieszkania, często wartość mieszkań jest mocno przepłacona.  

zaloguj się by móc komentować

malwina @an24
13 lipca 2020 00:54

"Kant wypełniony Lutrem" - to najlepsza definicja protestantyzmu ever:)))

zaloguj się by móc komentować

torpeda-wulkaniczna @an24
13 lipca 2020 06:23

Na pewno znajdzie się wielu diagnozantów bardzo przenikliwie analizujących wszelkie aspekty tych wyborów. Dla mnie najistotniejsze :

1. Trzaskowski wygral bardzo wyraźnie w kategorii do 29 lat. Generalnie wygrał we wszystkich  kategoriach do lat 49. Oznacza to, że w razie podważania wyniku wyborów bardzo łatwo będzie można zorganizować  manifestacje/zamieszki/prowokacje. Osoby starsze raczej unikają zadym.

2. PiS dostał trzy lata względnego spokoju rządzenia.

3. Cieszę się, że wygrało większe dobro...

 

zaloguj się by móc komentować

torpeda-wulkaniczna @an24 13 lipca 2020 00:45
13 lipca 2020 06:29

" Nie sądzę, aby rodzice im nie mówili, że kiedyś to pisali podania o mieszkanie i władza im te mieszkania dawała. Teraz mają kredyty na mieszkania, często wartość mieszkań jest mocno przepłacona."

Mówili, mówią. Młodzi grzecznie przytakują. A nie poczują, o co chodzi  dopóki nie zaboli.

Biorąc kredyt na mieszkanie/budowę stają się realnymi niewolnikami swoich pracodawców. Nie każdy z nich zdaje sobie z tego sprawę.

zaloguj się by móc komentować

torpeda-wulkaniczna @BTWSelena 13 lipca 2020 00:28
13 lipca 2020 06:33

Zgadzam się z Panią.  Jednak bez optymizmu @Autora trudno będzie cokolwiek popchać do przodu.

Pozdrawiam :o)

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @onyx 13 lipca 2020 00:07
13 lipca 2020 07:38

Aż się boję co będzie jak oni zaczną tę patriotyczną hagadę wymyślać

zaloguj się by móc komentować

olekfara @an24
13 lipca 2020 08:19

Może taką. Stasiu herbu Ciołek ujeżdża carycę Kasię.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @an24
13 lipca 2020 08:53

Ja też wczoraj zwróciłem uwagę na symbolikę miejsca Pana Prezydenta Dudy i na symbolikę miejsca jego przeciwnika pana Wrzaskowskiego (nie poprawiać!).

To jest ważne, ponieważ oba sztaby mogły wybrać jakiekolwiek miejsce a wybrały właśnie takie. Sztab Pana Prezydenta małe historyczne miasto (siedziba polskiego "ciemnogrodu") i puste błonia na peryferiach Warszawy. Kontekst krajobrazowy gorszy niż za pierwszy razem i w sumie też bardzo, bardzo wymowny.

To był wyborczy pojedynek między tymi wykształciuchami z wielkich miast i a tymi z małych miasteczek.

zaloguj się by móc komentować

malwina @torpeda-wulkaniczna 13 lipca 2020 06:23
13 lipca 2020 09:22

to jest naprwadę niepokojące, bo przecież pięć lat temu to właśnie młodzi zagłosowali na PADa i PIS. 

 

zaloguj się by móc komentować

toNick @an24
13 lipca 2020 09:59

Mój wniosek - pompowanie kasy bez równoczesnej pracy nad świadomością (edukacja, kultura, media) wyczerpało swoje możliwości i tą drogą dalej się już nie zajedzie. A właściwie to prosta droga do przyszłej klęski.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @mniszysko 13 lipca 2020 08:53
13 lipca 2020 10:09

A od ilu lat da się  policzyć, że są z "wielkich miast"?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @torpeda-wulkaniczna 13 lipca 2020 06:23
13 lipca 2020 10:12

Emerytów przybywa (obnizenie wieku emerytalnego to parę milionów głosów), zaś  dzietność spada, więc młode roczniki są coraz mniej liczne.  Zatem stawianie na głosy młodych, którzy się przecież w koncu zestarzeją, to mało perspektywiczna strategia.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @toNick 13 lipca 2020 09:59
13 lipca 2020 10:14

Wyniki z I tury z kujawsko-pomorskiego są takie, że pan o wyglądzie menela wygrał w większych miastach a zarazem ośrodkach akademickich, czyli w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu, Grudziącu i Włocławku. W drugiej na pewno będzie tak samo.

Kłaniają się zaniedbania ministra Gowina.

zaloguj się by móc komentować


Draniu @toNick 13 lipca 2020 09:59
13 lipca 2020 10:23

Dojechali  na oparach, obrgryzając paznokcie,asekurujac sie wypowiedziami typu, demokracja zadecyduje..Smutą wiało z tej nędzy ,czyli wieczoru wyborczego w TVP. 

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @an24
13 lipca 2020 10:34

Wspomnę o husarii i jak ona rozwijała się przez lata istnienia – od rozpoczęcia triumfu formacji czyli bitwy pod Lubiszewem po bitwę pod Kliszowem i jej realnego końca militarnego.

Obecna ekipa jest na tej osi czasu pomiędzy tymi bitwami.

Przeciwnik w tych bitwach ten sam zaciężne roty zachodnie i tylko jego technologia się zmieniła – pod Kliszowem to już jest inny typ prochu i broni strzeleckiej a przecież już był tego znaki choćby w czasie potopu pod Warszawą gdzie nie udały się szarże.

Bo przecież obecna kampania prezydenta była prowadzona na oparach – tam nie było nowości nowych twarzy idei ale ciężka samotna praca kandydata i oferowane przez partię matkę prezenty z niespodzianką [np. mecenas dwojga nazwiska Turczynowicz-Kieryłło i ta była szefowa kampanii namawia potem do głosowania na RT] i jest też Mateusz Morawiecki który ratował swoje zaplecze.

Przykładowo Hołownia – 70% budżetu na dwa tygodnie przed I turą wydał na media społecznościowe – czyli gen Różański to nie taki zwykły trep ale po liftingu wie co to są internety.

Fakt prezydent dopieszczał grupę docelową z prowincji i to dało efekt – 400 tys głosów czy 1,2% - ale gdzie jest nowy nośny przekaz do kohort wiekowych poniżej 49.

Kolejna kwestia elektorat Konfederacji tak po połowie Kuce to 50% za Rafalalą a ogarnięte narole za Dudą – nie widzą tam że na wiecu Rafalali nie ma ani jednej flagi biało-czerwonej a wszystko w tonacji europejskiej niebieskiej poświaty. [ Dopiero po uwagach w sieci pojawił się jeden delegowany z chorągiewką UE i Polski].

Ten właśnie podział 50% do 50% a nie 70% do 30% - jest znamienny że szerokie kierownictwo tego ruchu nie potrafiło zagrać bo bez jednoznacznego opowiadania się można było swój elektorat przesterować – chyba to są najwięksi durnie/szkodnicy polityczni.

Wracając do obecnego stanu – nowoczesne technologie dotarcia oraz emocjonalnego rozpracowania poszczególnych młodszych kohort wiekowych pokazują przewagę zachodniego apartu kontroli obszaru Wiły i Warty oraz kurczącą się bazę tradycji i kultury Polskiej.

Przyszłość nie będzie różowa - odchodzą starsze kohorty które niosą opary tradycji a nowe kohorty są mocno przemodelowane.

Drobna uwaga do tych aparatczyków obecnego obozu władzy – zapamiętajcie sobie jedno gen. Sierow miał ofertę dla Piaseckiego w kazamatach Lubelskiego więzienia i nie stryczek był dany Psiakowi ale oferta przeżycia i ciepłej posady [choć i jego kto inny przez syna trafił po latach].

Nikt nie da wam żadnej dobrej oferty tak jak Piaseckiemu i nikt nie zagwarantuje jak jemu choć paru lat spokoju. Wasi koledzy z Platformy w tej kwestii – mogą mniej niż komendant powiatowy UB wobec sowieckiego doradcy.

Przyszły notariusz cyrografów – baron Arndt Freytag von Loringhoven już jest wkurzony że nie ma argement i właśnie wasz jurgielt jest obcinany w ambasadzie pruskiej.

Macie trzy lata ale i je też zmarnujecie.

I taki mały wtręt – buszuje w sieci sobie taki redaktor Otoka-Frąckiewicz i zamieścił relację z komórki przez 10 minut z Pułtuska – i mamy smutne miny misiów ze sztabu i ministra zdrowia oraz dr. hab Zybertowicza który nagle redaktora nie rozpoznaje przy próbie wywiadu a Pan z ochrony wyprowadza z zaplecza Otoka na sprawdzenia pirotechniczne.

Synkowie drodzy – smutne miny a przecież od czego wasi analitycy i przecież wiedzieliście że będzie ciężko gdzie ten profesjonalizm czyli sztuczny uśmiech i zgrabne bon mott lub w najgorszym przypadku mowa trwa.

Twarze zbolałe od zer obcinanych przez przyszłego ambasadora.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @ewa-rembikowska 13 lipca 2020 10:14
13 lipca 2020 10:38

W rzeczy samej pani Ewo..Przerażające jest jak słup podstawiony praktycznie w ostatniej chwili z programem wyborczym ,praktycznie przed głosowaniem uzyskał taką ilość głosów...A w kampani prowadził narrację bez obciachu--to co chcieli usłyszeć wyborcy,na zasadzie obiecanek dziecku"kupię Ci lizaczek,jak bedziesz grzeczny i będzie Ci słodko"... A Gowin...to pas transmisyjny...już się ustawia...

zaloguj się by móc komentować

Maginiu @an24
13 lipca 2020 10:39

Nie jestem zwolennikiem Dudy, ale na pewno też nie Trzaskowskiego - ale staram się, aby ta ocena była oparta o jak największa ilość... wątpliwości. Tak już mam - im więcej mam wątpliwości, tym lepiej się czuję.

Tradycyjna, warszawska, inteligencka  polska rodzina. Rodzina w której dziadkowie byli polskimi oficerami, jeden zamordowany w Katyniu, drugi przeżył niemiecki obóz jeniecki. Ojciec był więźniem Oświęcimia i  Buchenwaldu. Matka po Powstaniu Warszawskim wywieziona do niemieckiego obozy pracy. W PRL-u nikt z rodziny nie należał do PZPR-u, klepali biedę. Co niedziela chodzą do kościoła.  Kiedy zmarł Jan Paweł II, wszyscy płakali rzewnymi łzami.

Wszyscy głosują na Trzaskowskiego. Żadna racjonalna , merytoryczna dyskusja o sytuacji społeczno-politycznej w Polsce i w Europie nie jest możliwa. Także na jekiejkolwiek innej płaszczyźnie.  Kontrargumenty - to TVN, Frasyniuk (bo akurat wyżej cytowany) i spółka.

Czy to jest jakiś mechanizm obronny, jakiś zespół wyparcia czy tez zaprzeczenia - że nic, ale to nic do tych osób nie dociera?

Czy to się leczy?

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Maginiu 13 lipca 2020 10:39
13 lipca 2020 10:47

Uwierzyli autorytetom. To są ich emocje. Taki człowiek musiał by się przyznać przed samym sobą, że został oszukany a tego nie chce i racjonalizuje jakoś tam swoje wybory a w tej racjonalizacji pomagają mu właśnie autorytety.

zaloguj się by móc komentować

mooj @mniszysko 13 lipca 2020 08:53
13 lipca 2020 10:57

Tu się nie zgodzę: "puste błonia na peryferiach Warszawy" mogły takimi się zdawać na ekranie.

To jest bardzo bliska okolica historycznego centrum (np z widokiem na kosciół Nawiedzenia NMP, tuż pod nim, a to kościół chyba z najstarszymi elementami oryginalnymi - początek XV w.).

  Trudno byłoby znaleźć miejsce mogące pomieścić parę tysięcy ludzi w bliskim kontakcie (bez "maseczek" byli i bez mandatów się obyło:)  tak blisko "centrum". RT do tego nawiązał mówiąc o "górce Panny Marii", także co mógł - wykorzystał. Historyczno - kulturowe nawiązania prawie remis:)

 

zaloguj się by móc komentować

Jakub @an24
13 lipca 2020 11:13

Czy rozwinięcie skrótu an to Andrzej Nowak?

zaloguj się by móc komentować

Maginiu @ikony58 13 lipca 2020 11:14
13 lipca 2020 11:24

"Większość Amerykanów będzie miała prawdopodobnie ogromną trudność z zaakceptowaniem faktu, że kilka dekad temu mała banda obcych rewolucjonistów społecznych świadomie postanowiła zmienić system wierzeń i ideałów całego narodu, nadając ruch procesowi prowadzącemu do społecznej dezintegracji. Niemniej, tak to zostało zrobione. "

https://marksizm-kulturowy.blogspot.com/2011/06/raymond-v-raehn-rewolucja-spoeczna-w.html

 

zaloguj się by móc komentować

an24 @malwina 13 lipca 2020 00:54
13 lipca 2020 14:18

Kan wypełniony Lutrem ukąszony Heglem - to jest protestantyzm. Ich podobnie jak prawosławnych, w przeciwieństwie do katolików, łatwo jest podporządkować. 

zaloguj się by móc komentować

an24 @ikony58 13 lipca 2020 11:07
13 lipca 2020 14:35

Nie zgadzam się z Zienkiewiczem. Jest duże pole do powiększenia jeszcze poparcia. Trzeba zacząć poważnie rozmawiać, w TVP. Prowadzić na masową skalę misję edukacyjną opartą na prawdzie i faktach, właściwej deskrypcji a nie budować na mitach, czyli obcej propagandzie. Prezydent Andrzej Duda w tych wyborach otrzymał, mimo słabej kampanii ok. 1,8 miliona głosów więcej, niż w II turze 2015 roku. Obecnie jest 10 mln 413 tys. 94 głosy, a było 8 mln 630 tys. 627 osób. Rafał Trzaskowski otrzymał 9 mln 921 tys. 219 wyborców, natomiast Prezydent Bronisław Komorowski - 8 mln 112 tys. 311 głosów. Frekwencja w tegorocznych wyborach wyniosła 68,12% a w 2015 było 55,34%.
To jest olbrzymi sukces Prezydenta, który ciągną kampanię sam. Możliwości do pozyskania elektoratu dużo. Trzeba do wewnątrz prowadzić faktyczną przebudowę systemową, a nie zmiany personalne, czyli im wiecej republikanizmu w aspekcie politycznym, gospodarczym i społecznym, tym lepiej. Tym lepiej będzie funkcjowało państwo plus realne narzędzia kontrolne jakości (w tym wykonywanych inwestycji) wydatkowanych przez samorządy, co składa się na dług publiczny. Państwo musi być lepiej zorganizowane. Trzeba iść w tym kierunku.  

zaloguj się by móc komentować

an24 @Maginiu 13 lipca 2020 10:39
13 lipca 2020 14:51

Znam takich, którzy po wyjściu z kościoła szli zaraz głosować na SLD i Aleksandra Kwaśniewskiego. 
Koalicja Obywatelska, to formacja lewicowa pod względem kulturowym. 
Myślę, że tu jest duże pole do popisu dla księży naukowców. Szukając np. biografii czy książki o księdzu Piotrze Wawrzyniak, znalazłe tylko dwa wydania. 
Próżno szukać książek (o filmach nawet nie wspomnę) o tym jaką misję edukacyjną, bankową, w służbie zdrowia, w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii, w zakresie taniej produkcji żywności na przełomie tych ponad 1000 lat na tych ziemiach - dał naszym przodkom kościół katolcki. 
Jak dziś powiedzieć tym milionom, wracamy do szkoły jezuickiej i parafialnej, która spełniała powszechnego i publicznego systemu edukacji w RON. Skoro Oni uważają, że kaganek "oświaty" przyszedł wraz z Komisją Edukacji Narodowej. A powiedzenie im, że wcześniej chłop, rzemieślnik władał płynię językiem międzynarodowym (łacina była w świecie chrześcijańskim takim językiem, i śmiem twierdzić, gdyby RON trwał pozostałaby nim do dnia dzisiekszego), polskim, geometrią, matemtykę, znał geografie i topografie, historię, uczył się też handlu, retoryki itd. To są tematy dziewicze. Nikt się też z takich fachowców od piłki nożnej nie zastaniawiał, dlaczego wspomiany w tekście Król Zygmunt III Waza - miał ulubione zajęcie - gra w piłkę. Skoro grał król systematycznie w piłkę i sprawiało mu to satysfakcję, to znaczy, że były jakieś zasady, drużyny, pewnie i szkolenie. Jakś rywalizacja. Ktoś to finansował, a może to był też dobry interes itd. 
 

zaloguj się by móc komentować

an24 @toNick 13 lipca 2020 09:59
13 lipca 2020 15:02

Trzeba zmieniać sfabrykowany przekaz. Ale takiego przekazu nie zmieni ani Kurski, ani była i obecny minister edukacji, ani minister Gliński, a tym bardziej Gowin. Oni się do tego nie nadają.
Trzeba będzie jeszcze podnieść stopę wolną od podatku, zwiększyć progi podatkowe, zlikwidować podatek od emerytur (tych do poziomu średniej płacy) podność płacę minimalną i jednak połączyć 500 plus z pracą przy njmniej prze jednego rodzica/opiekuna prawnego. Trzeba zmusić niektórych obiboków do pracy, aby nie żyli wyłącznie za pieniądze przeznaczone na podnisienie jakości życia dzieci i rodziny. 
Także drukować pieniądze na strategiczne inwestycje. 
Trzeba przejąć dochody z ceł i akcyz z towarów, które idą przez Polskę a są clone np. w Niemczech. A jak nas dalej będą straszyć karami, to powiedzieć im, że nie będziemy płacić wówczas składek a oni co do grosza zaczną placić podatki, bo przepisy zostaną zawieszone. Po wyborach i po takim poparciu dla prezydenta mozna im to powiedzieć. 

zaloguj się by móc komentować

an24 @mniszysko 13 lipca 2020 08:53
13 lipca 2020 15:06

Kiedy Pułtusk miał już poważne szkoły parafialne w archidiakonii pułtuskiej, do których uczęszczało ponad 90% dzieci z terenu, kiedy jako w drugim mieście w RON tworzono Kolegium Jezuickie (szkołę średnią) i istniało krzyżowanie się szlaków handlowych drogowych i rzecznych, to w Warszawie bawiono się jeszcze w gliniankach. 

zaloguj się by móc komentować

mooj @an24 13 lipca 2020 15:06
13 lipca 2020 18:08

Znaczy w takich stawikach powstałych po  wydobyciu gliny?

Bez przesady, Pułtusk piękną historię ma, ale jezuici w Pułtusku to połowa XVI wieku. Co nieco już w Warszawie było..książeta mazowieccy do Warszawy, nie do Pułtuska się przenieśli z Czerska:)

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @an24 13 lipca 2020 14:51
13 lipca 2020 18:40

Odkłamać średniowiecze to nie jest proste. Przez kilkadziesiąt lat nigdy mi się to u nikogo nie udało. Jeśli ksiądz na kazaniu powie,,my nie jesteśmy średniowieczem,, to niestety nawet nie wie co powiedział.

.

 

zaloguj się by móc komentować

an24 @Maryla-Sztajer 13 lipca 2020 18:40
14 lipca 2020 13:12

Tu na szkole nawigatorów i na tym blogu również ten odkłamywanie historii i przekazu jest robione. 

zaloguj się by móc komentować

an24 @mooj 13 lipca 2020 18:08
14 lipca 2020 13:56

W XV - XVI wieku szkoły parafialne występowały praktycznie we wszystkich parafiach Królestwa, Księstwa Mazowieckiego. Rejestr dochód duchowieństwa archidiakonatu pułtuskiego z 1530 roku mówi, że ponad 97% parafii posiadał szkoły parafialne, czyli w tym przypadku 114 szkół. Po koniec średniowiecza  w Królestwie Polskim w zalezności od diecezji, co najmniej 90% parafii miało jedną szkołę parafialną, a były takie diecezje, że 100%. Natomiast kolegia jezuickie, czyli szkoły średnie w Pułtusku to 1566 rok, trzy lata przed Wilnem. To był tak istotny ośrodek dla Rzeczypospolitej. Około 1620 w szkoła średnich korony i księstwa było ok. 10 tysięcu uczniów. Roczny stan największych przekraczał często 1000 chłopców. 
Były powszechne i obowiązkowe (grzech ciężki nie posyłać dzieci, gdzie Ci - jak to się określa lewctwo komunistyczne i postkomunistyczne: "całe zło Polski i świata ", "ciemnogród" itd. - kształcili w tych szkołach parafialnych za darmo. Na tyle dobrze, że Ci ludzie bez najmniejszego problemu byli w stanie dobrze prowadzić swoje gospodarstwa, firmy, dokonywać awansu społecznego i intelektualnego (co najmniej 10% dzieci chłopskich studiowało na Akademii Krakowskiej, a były takie nie rzadkie okresy, że i było to ok. 20%). Były jeszcze szkoły katedralne, np. na bazie szkoły katedralnej papież Urban VI wyraził zgodę w 1386 r. na utworzenie uniwersytetu w Chełmnie. Działały w szkołach przyz zakonach szkoły dla dziewcząt. 
Dokumentacje dziejów szkolnictwa sięga u nas XII wieku. Nawet w takim Gdańsku uczono się języka polskiego już w XIII wieku (obowiązału uchwały synodów polskich z drugiej połowy XIII wieku nakazujące naukę języka polskiego w szkołach gdańskich). Można powiedzieć, że edukacja szkolna zaczyna się w szkołach klasztornych. Od mniej więcej XII wieku dopuszczeni do nauki w szkolnictwie katedralnym i kolegiackim zostali świeccy, wiek XIII natomiast to początek rozwoju szkół parafialnych.
Aż prosi się o tym zrobić film dokumentalny.

Ile tych książek na ten temat naukowcy napisali. Gdzie są granty państwowe na takie publikacje, i temu podpobne?  Dotacje dla wydawnictw, ale nie przed wydaniem tylko po wydaniu takich dzieł, wspomnień, pamiętników, diariuszy itd.  

A tak zlikwidowano Towarzystwo Jezusowe - czyli organizację zajmującą się m.in. kształceniem na masową skalę, jak to byśmy dziś określili - warstwy średniej. Przychodzi edukacja państwowa słynnej Komisji Edukacji Narodowej i tak kształciła elity, że po jednym pokoleniu dochodzi do upadku I Rzeczypospolitej Polskiej (od Konstytucji 3 Maja nie ma już RON, a jest I RP i to ona niestety upada). 

zaloguj się by móc komentować

mooj @an24 14 lipca 2020 13:56
14 lipca 2020 17:55

"Natomiast kolegia jezuickie, czyli szkoły średnie w Pułtusku to 1566 rok, trzy lata przed Wilnem. To był tak istotny ośrodek dla Rzeczypospolitej."

Tak. To (c.a. połowa XVI w.) miałem na myśli pisząc o przesadzie w sformułowaniu "gdy w Pułtusku kolegium było, to w Warszawie prawie ziemianki":) Za szeroko określenie

Grodziec/Grójec->Czersk, Płock, Warka, więc z całym szacunkiem dla Pułtuska - nie młodsza Warszawa wyparła straszy Pułtusk

Choć na pewno było bardziej sieciocentrycznie niż się zdaje, więcej sporych, znaczących miejsc niż  model typu "punkt centralny długo długo nic i plankton", to jednak Warszawa nie Pułtusk zastąpiła.

Cieszę się, że sprowokowałem do kilku zdań o szkolncitwie przed KEN-em. Mam to samo zdanie - tzw szkoły wojewódzki (KENowskie), pomimo przejęcia części kadry - do pięt nie dorastały przejętym placówkom. A ekstrapolowanie (to chyba z wtórnych informacji o końcówce XIX wieku się bierze?) na XVI / XVII /XVIII wiek, sugestie "ciemny lud, brak oświaty, wiedzy, horyzonty ciasne" też mnie wkurza:)

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować